داکت اسپلیت چیست :
داکت اسپلیت از یک یونیت بیرونی و یک یونیت داخلی که در سقف کاذب نصب می شود که با لوله های مسی حاوی مبرد (گاز فریون ) به هم متصل می شوند هوا از قسمت یونیت داخلی و از طریق چند کانال به بخش ها یا اتاق های مختلف هدایت می شود که از طریق درچه در فضا پخش می گردد.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی :
اسپلیت به معنای 2 بخش بودن می باشد و از 2 واحد تشکیل می شود یونیت داخلی در سقف کاذب قرار می گیرد که در کولر گازی روی دیوار نصب میگردد و داکت اسپلیت میتواند همزمان چند فضا را هوادهی کند به همین خاطر به duct split اسپلیت کانالی نیز می گویند یونیت خارجی از نیروی تغذیه یا محرک و کمپرسور و کندانسور تشکیل شده که از طریق لوله مسی به یونیت داخلی یا همان اواپراتورکه از فن و فیلتر و کویل تشکیل شده وصل می شود.

داکت اسپلیت ظرفیت سرمایسی بیشتری از کولر گازی دارد که علت آن امکان هوای برگشتی می باشد .

انواع داکت اسپلیت ها بر اساس نوع کمپرسور

الف :کمپرسور معمولی یا دور ثابت

ب: کمپرسور های اینورتر یا دور متغییر

مزیت داکت اسپلیت اینورتر به معمولی در نوع کارکرد آن که باعث مصرف بهینه برق می شود زیرا که کمپرسورهای اینورتر هوشمند بوده و براساس نیاز مصرف انرژی دارد .


معمولا ظرفیت اندازه گیری داکت اسپلیت و کولر گازی ها از 7000 تا 90000 بی تی یو می باشد که واحد اندازهگیری ظرفیت دستگاه می باشد که مخفف (برتیش ترمال یونیت ) میباشد هر 12000 بی تی یو معادل 1 تن تبرید است که اصولا در محاسبات به تن تبرید نیز اندازه گیری میشود .

مزایای استفاده از داکت اسپلیت

1- امکان کانال کشی و توزیع هوای مناسب
2- راندمان بالا بر اساس کانال برگشت هوا
3- امکان پرتاب باد در چهار جهت از طریق دریچه های سقفی
4- عدم نیاز به اپراتور نگهدارنده
5- تعمیر و نگهداری راحت
6- عبور ها از فیلتر های هوا که قابل شستشو می باشد.

عیب داکت اسپلیت

تقریبا مهمترین و تنها عیب سیست داکت اسپلیت نبود زون بندی فضا می باشد که مثلا هر اتاق از واحد نمی تواند تعیین دمای مستقل داشته باشد که در شرایط خاص می توان از طریق دریچه های دمپر دار الکترونیکی هوا را هدایت کرد ولی چنانچه در پروژهای تعیین دمای مستقل هر فضا ضروری می باشد سیستم های دیگری مانند چیلر یا مینی چیلر پیشنهاد میگردد .

 

لطفا جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در دفتر لوتوس تماس بگیرید .